Uutislistaukseen

Osallistuitko sinäkin?

Seurakunnan tapahtumissa oli viime vuonna yli 60 000 osallistumiskertaa.

Kirkon uudessa lastentilassa istuu kaksi äitiä lapsineen.

Kun kirkon tilastoista valitsee Laukaan seurakunnassa vuonna 2024 järjestetyt tilaisuudet, saa luvuksi 5017. Luku pitää sisällään kaiken mahdollisen toiminnan jumalanpalveluksista retkiin ja hautajaisista kohtaamisiin. Suurimman osan luvusta muodostavatkin pääasiassa diakoniatyöhön liittyvät ihmisten kohtaamiset, joita tilaston mukaan oli viime vuonna 2452.

Jos tilastosta tarkastelee vain tapahtumia, on niiden lukumäärä 1644. Seurakunnassa toteutuu siis päivittäin 4,5 tapahtumaa.

Samasta tilastosta voi katsoa, kuinka monta osallistujaa seurakunnan tilaisuuksissa oli. Määrä on häkellyttävä: lähes 63 000. Luku kertoo käytännössä osallistumiskerroista, ei yksittäisistä osallistujista. Samat henkilöt osallistuvat useisiin tilaisuuksiin tai viikoittain kokoontuviin ryhmiin. Silti se on paljon.

Yksi viime vuoden suosituimmista tapahtumista oli Laukaan seurakuntatalolla järjestetty pääsiäisvaellus. Sen näki ja koki noin 900 katsojaa. Katsojat liikuttuivat eläväksi tehtyjen pääsiäisen tapahtumien äärellä.

Pääsiäisvaellusta olivat seurakunnan työntekijöiden rinnalla toteuttamassa vapaaehtoiset seurakuntalaiset. Vapaaehtoisia tarvitaankin näiden satojen tapahtumien suunnittelemisessa ja toteutuksessa. Kirkon tilaston mukaan seurakunnan viime vuoden tapahtumissa oli lähes 1500 vapaaehtoistyökertaa. Ilman seurakuntalaisten apua moni tapahtuma jäisi siis toteutumatta.

 

Iloa uusista tiloista

Seurakunnan toimintaan vaikuttavat myös käytettävissä olevat tilat. Viime vuonna valmistui Laukaan kirkon sisätilojen muutostyö, jossa urkuparven alle rakennettiin lastentila ja pieni kokoontumistila keittiöineen. Tilojen käyttöönottojuhlaa vietettiin syyskuussa 2024.

- Muutos on ollut erittäin onnistunut – niin toiminnallisesti kuin arkkitehtonisestikin. On ollut hienoa huomata, että uusien tilojen myötä etenkin lapsiperheet ovat löytäneet tiensä kirkkoon. Messujen jälkeen ihmiset jäävät kirkkoon kahvittelemaan ja seurustelemaan, mitä on ollut ilo seurata, kertoo kirkkoherra Harri Romar.

Maaliskuussa 2024 vietettiin myös Konneveden Havurinteen remontoidun toimitilan virallisia avajaisia. Nekin tilat ovat osoittautuneet toimiviksi, ja viikoittaisen toiminnan kävijämäärät ovat suuret.

- Esimerkiksi lapsiperheille suunnatuissa kerhoissa ja ryhmissä on kymmeniä osallistujia, Romar iloitsee.

Haluatko tietää lisää seurakunnan viime vuoden toiminnasta? Tutustu seurakunnan toimintakertomukseen 2024

Kirkon tilastot: kirkontilastot.fiLinkki avautuu uudessa välilehdessä

6.6.2025 12.51