Toivoa mieliin ja sydämiin
Saunailtoja, raamattupiiriä, sählyä ja vapaamuotoisia tapaamisia. Laukaan seurakunnassa on monenlaista toimintaa ja tekemistä miehille.
Kirkkoherra Harri Romar ja diakoniatyöntekijä Arto Muurikainen toivovat Hirviareenan penkkien täyttyvän miehistä 5.9. Keski-Suomen seurakuntien yhteisessä Miestenillassa.
Miesten toiminnan osalta syksy käynnistyy isosti Keski-Suomen seurakuntien järjestämällä Miesten illalla Leppävedellä. Illan teema on ”Rauhan asialla”. Tilaisuudessa on luvassa tuttuun tapaan puheita ja laulua sekä yhteiskunnallisesta että hengellisestä näkökulmasta teemaan liittyen. Myös ruumiin ravintoa on tarjolla, sillä ennen iltaa nautitaan munkkikahvit ja makkarat ulkosalla.
Illan pääpuhujia ovat kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg Tampereen yliopistosta sekä kenttäpiispa Pekka Asikainen. Lisäksi illassa kuullaan laukaalaisten Arto Muurikaisen, Erkki Kurkisen ja Veikko Haverisen paneelikeskustelu. Musiikista vastaavat Laukaan mieslaulajat johtajanaan Morgan Sotejeff-Wilson.
- Teeman valintaan vaikuttivat ajankohtaiset tapahtumat ympärillämme. Elämme levottoman ajan keskellä, mutta kristittyinä tehtävämme on rukoilla rauhan puolesta. Haluamme luoda toivoa niin miesten kuin kaikkien muidenkin mieliin ja sydämiin ja herätellä jokaista meitä pohtimaan, miten voimme rakentaa rauhaa siinä ympäristössä, missä toimimme, avaa Laukaan seurakunnan kirkkoherra Harri Romar.
Miesten iltoja on vietetty Keski-Suomessa jo yli 25 vuoden ajan. Kirkot ja muut tilat ovat täyttyneet ajankohtaisista ja hengellisistä asioista kiinnostuneista miehistä.
- Hirviareenalle mahtuu 1500 henkilöä, ja hienoa olisi, jos penkit täyttyisivät viimeistä paikkaa myöten. Miesten illat ovat monelle miehelle odotettu syksyn tapahtuma. Illoissa yhdistyvät hyvässä suhteessa yhteiskunnallisuus, isänmaallisuus ja hengellisyys. Nämä teemat koskettavat monia miehiä syvältä, Romar pohtii.
Konnevedellä keskustellaan lauteilla
Konnevedellä on jo neljättä vuotta kokoontunut miesten saunaporukka. Saunominen kokoaa yhteen miehiä alle 20-vuotiaasta liki 90-vuotiaaseen. Saunan lämmittäjänä toimii Heikki Liimatainen, jolle Havurinteen sauna on tuttu jo työelämästä.
- Kokoonnumme saunomaan joka kuukauden kolmas tiistai. Saunomassa käy tavallisesti 10–15 miestä, joten meidän pitää saunoa parissa erässä. Saunan jälkeen kahvitellaan, ja koska joukossa on laulumiehiä, usein myös laulamme niin monta virttä kuin on miehiä mukana, Liimatainen kuvailee.
Saunan lauteilla muistellaan vanhoja aikoja, kuten työnteon tapoja ja armeijakokemuksia, sekä kerrotaan kuulumisia kyliltä.
- Miehillä on miesten jutut. Kunhan tulee kylpyyn, niin sitten tietää enemmän. Saunailta on mukava yhteinen hetki, jonne tulee ehkä helpommin lähdettyä mukaan kuin muuhun seurakunnan toimintaan. On vain lähdettävä liikkeelle nähdäkseen, että asiat ovat seurakunnassa aika hyvin, kiittää Liimatainen.
Miestenilta Laukaan Hirviareenalla, os. Lintumäenkatu 3, perjantaina 5.9.2025 kello 18. Ennen ohjelmaa Luonetjärven Sotilaskotiyhdistyksen järjestämä tarjoilu alkaen kello 16.30.
Toimintaa miehille:
- Miesten saunaillat Konneveden Havurinteellä kerran kuussa tiistaisin alkaen 16.9.
- Miesten saunailta Laukaan Viertolassa, os. Saravedentie 3, tiistaina 16.9.2025 klo 18.
- Miesten raamattupiiri seurakuntatalolla Laukaassa joka toinen torstai alkaen 18.9.
- Isien sählyryhmä Laukaan kirkonkylän koulun liikuntasalissa sunnuntaisin.
- Miesten piiri Lievestuoreella, kokoontumisista saa lisätietoa kappalainen Jaakko Sääskilahdelta, puh. 050 437 0881.
Lue lisää miesten toiminnasta: Tule mukaan > Aikuisille
2025-08-29 13:25:00.0