Uutislistaukseen

Miesten illassa ollaan rauhan asialla

Mukana illassa ovat muun muassa kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg Tampereen yliopistosta, kenttäpiispa Pekka Asikainen, Laukaan mieslaulajat ja joukko laukaalaisia vieraita. Laukaan Mieslaulajien kuoroa johtaa Morgan Sotejeff-Wilson.

Perinteisessä keskisuomalaisten seurakuntien järjestämässä Miesten illassa ollaan tänä vuonna rauhan asialla. Tilaisuus järjestetään Laukaan Leppäveden Hirviareenalla perjantaina 5.9.2025.

- Teeman valintaan vaikuttivat ajankohtaiset tapahtumat ympärillämme. Elämme levottoman ajan keskellä, mutta kristittyinä tehtävämme on rukoilla rauhan puolesta. Haluamme luoda toivoa niin miesten kuin kaikkien muidenkin mieliin ja sydämiin ja herätellä jokaista meitä pohtimaan, miten voimme rakentaa rauhaa siinä ympäristössä, missä toimimme, avaa Laukaan seurakunnan kirkkoherra Harri Romar.

Miesten iltoja on vietetty Keski-Suomessa jo yli 25 vuoden ajan. Kirkot ovat täyttyneet ajankohtaisista ja hengellisistä asioista kiinnostuneista miehistä. Tällä kertaa Laukaan seurakunnan luotsaama tilaisuus järjestetään kuitenkin kirkon sijaan urheiluareenalla.

- Nyt ikään kuin palataan ajassa taaksepäin, sillä aluksi miesten iltoja järjestettiin Martin Kievarissa Äänekoskella, Peurungassa Laukaassa ja Hipposhallissa Jyväskylässä. Hirviareenalle mahtuu 1500 henkilöä, ja hienoa olisi, jos penkit täyttyisivät viimeistä paikkaa myöten. Hirviareena Laukaan Leppävedellä on myös aika keskeinen paikka kaikkialta Keski-Suomesta tulevia ajatellen, muistuttaa kirkkoherra Romar.

Tilaisuudessa on luvassa tuttuun tapaan puheita ja laulua sekä yhteiskunnallisesta että hengellisestä näkökulmasta teemaan liittyen. Myös ruumiin ravintoa on tarjolla, sillä ennen iltaa nautitaan munkkikahvit ja makkarat ulkosalla. Miesten ilta alkaa Luonetjärven Sotilaskotiyhdistyksen hoitamalla kahvitarjoilulla klo 16.30 ja puheosuus alkaa klo 18.

- Miesten illat ovat monelle miehelle odotettu syksyn tapahtuma. Illoissa yhdistyvät hyvässä suhteessa yhteiskunnallisuus, isänmaallisuus ja hengellisyys. Nämä teemat koskettavat monia miehiä syvältä, Romar pohtii.

Miesten ilta järjestetään Laukaan Hirviareenalla perjantaina 5.9.2025 kello 18. Hirviareena sijaitsee Leppäveden liikuntapuistossa ja sen osoite on Lintumäenkatu 3, Laukaa. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Miesten iltaan järjestetään myös bussikuljetuksia eri puolilta Keski-Suomea. Lisätietoja niistä lähempänä tapahtumaa.

Lisätiedot: kirkkoherra Harri Romar, yhteystiedot alla (lomalla 21.7. –12.8.2025)

Harri Romar
Harri Romar
Kirkkoherra
Seurakuntatoimisto
 

Wed Jul 09 10:00:00 EEST 2025